Evenimente

EUROPAfest 2016 si-a desemnat castigatorii proiecte muzicale exceptionale si evolutii inedite




Dupa 10 zile de muzica buna, seri savuroase de jazz si acorduri de pian, EUROPAfest si-a prezentat sambata, 21 mai, pe scena Teatrului Odeon, laureatii editiei cu numarul 23.

Spectacol la puterea a patra la Bucharest International Jazz Competition unde juriul a avut dificila sarcina de a alege castigatorul dupa o finala mai mult decat incendiara. Triism|SUA, Fluxus Trio|Venezuela, Georgian Six|Georgia si Jazz & Chocolate|Italia au incercat sa cucereasca publicul spectator prin momente artistice inedite si proiecte indraznete.



Nu doar fanii jazz-ului au stat cu sufletul la gura. Jeunesses International Piano Competition Dinu Lipatti si-a anuntat laureatii la cele 3 categorii de varsta. Daca ar fi sa caracterizezi pe scurt seara decernarii premiilor, fara doar si poate experienta unui concurs international desfasurat la standarde inalte, emotia si bucuria sunt elementele cu care ar fi identificata.

Dupa 2 ore si jumatate de muzica, emotie si placere, publicul a parasit cu greu sala, osciland intre nostalgia unui final si entuziasmul editiei viitoare.

Laureatii EUROPAfest 2016

Bucharest International Jazz Competition 2016

Trupele care au evoluat in Finala Bucharest International Jazz Competition 2016 au fost:

GEORGIAN SIX – Georgia

Ketevan Kartvelishvili – soprana

Sopio Chikaizde – alto

Tornike Merabishvili – tenor I

Aleksandre Jorjadze – bariton

Solomon Gogilashvili – tenor II

Vano Dvalishvili – bass

FLUXUS TRIO – Venezuela

Maria Yanez – pian, clape

Daniel Hurtado – chitara bass, saxofon

Gutierrez Cesar Anthony – tobe

JAZZ & CHOCOLATE – Italia

Giulio Gentile – pian

Emanuela di Benedetto – voce

TRIISM – SUA

Levi Saelua – saxofon

Alexander Reiff – bass

James Frink – tobe

 

Premii

 

Grand Prize Winner: TRIISM – SUA

Best Band: JAZZ & CHOCOLATE – Italia

Best Vocalist: GEORGIAN SIX – Georgia

Premiu Special: FLUXUS TRIO – Venezuela

Premiu Special – cea mai tanara prezenta din festival: PART TIME – Turcia

 

Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti 2016

 

Categoria B ( pana la 14 ani )

Finalisti

Victor Antonescu – Romania

Anelise Gamulescu – Romania

Eva Garet – Romania

Seungmin Shin – Coreea de Sud

Maria Voropciuc – Romania

Premii

Premiul I: Seungmin Shin – Coreea de Sud

Premiul al II-lea: Eva Garet – Romania

Premiul al III-lea: Maria Voropciuc – Romania

 

Categoria C ( 14-18 ani )

Finalisti

Piotr Alexewicz – Polonia

Lorenzo Bagnati – Italia

Ionut Diaconu – Romania

Kira Frolu – Romania

Jiahao Han – China

Emanuil Ivanov – Bulgaria

Yebin Jang – Coreea de Sud | Austria

Premii

Premiul I: Emanuil Ivanov – Bulgaria

Premiul al II-lea: Piotr Alexewicz – Polonia

Premiul al III-lea: Jiahao Han – China

Premiul special „Sabin Dragoi”: Antoniu Nagy – Italia / Romania

Premiu special al Enciclopediei Muzicale: Kira Frolu – Romania

 

Categoria D (18 – 30 ani )

Finalisti

Marcus Beursgens – Olanda

Knut Hanssen – Germania

Rosalind Phang – Malaezia

Premii

Premiul I, la egalitate: Rosalind Phang – Malaezia, Knut Hanssen – Germania

Premiul al II-lea: Marcus Beursgens – Olanda

Informatii suplimentare si fotografii :

jmEvents.ro | office@jmevents.ro | 0720.31.61.62

Facebook EUROPAfest: www.facebook.com/EUROPAfest.Bucharest



Follow us on Facebookschliessen
oeffnen